- Przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczynającą Tydzień Modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Dziękujemy Chrystusowi za duszpasterską posługę wszystkich kapłanów począwszy od papieża Leona XIV. Otaczamy również modlitwą młodych ludzi, których Bóg wzywa do życia kapłańskiego i zakonnego. Msze św. we Florynce o godz. 7.30, 11.00 i 16.00. Na Wawrzce o 9.15. Składka przeznaczona jest na seminarium duchowne.
- Dziś parafia w Binczarowej przeżywa uroczystość odpustową ku czci św. Staniława, biskupa i męczennika.
- W liturgii Kościoła w tym tygodniu przypada:
- poniedziałek – wspomnienie św. Leopolda Mandicia, zakonnika, patrona spowiedników;
- wtorek – wspomn. NMP z Fatimy; wieczorem o godz. 19.00 Msza św. a następnie Nabożeństwo Fatimskie (nie będzie Eucharystii o godz. 17.30). Modląc się na różańcu przejdziemy z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. Zachęcamy do licznego udziału. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec z zabezpieczeniem przed woskiem;
- środa – święto św. Macieja Apostoła,
- piątek – święto św. Andrzeja Boboli, prezbiterea i męczennika, patrona Polski; modlimy się także w intencji Pasterza naszej diecezji, któremu patronuje św. Andrzej.
- W piątek podczas Mszy św. o godz. 8.00 oddamy cześć św. Janowi Pawłowi II - patronowi Szkoły Podstawowej we Florynce. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy: Grono Pedagogiczne, uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.
- W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 przeżywać będziemy uroczystość Pierwszej Komunii św. we Florynce i Wawrzce. Dodatkowa Msza św. we Florynce o godz. 9.00 a na Wawrzce o godz. 8.30. Prosimy o modlitwę w intencji dzieci kl. III i ich rodzin.
- Spowiedź św. przed I Komunią św. we Florynce w sobotę o godz. 8.00 na Wawrzce w piątek po wieczornym nabożeństwie; do sakramentu pokuty zapraszamy także dla rodziców i rodzeństwo tych dzieci. Na nabożeństwo pokutne uczniowie kl. III przynoszą świece.
- Po I Komunii św. dzieci wraz ze swoim krewnymi przeżywać będą dni wdzięczności za dar Eucharystii tzw. „Biały tygodzień”.
- Zachęcamy do codziennego oddawania czci Matce Bożej słowami Litanii Loretańskiej (w kościele, przy kapliczkach lub w domu). Dziś Nabożeństwo Majowe z udziałem kapłana o godz. 18.00 na posesji Państwa Rodak (we Florynce), za tydzień na posesji Państwa Siedlarz (we Florynce).
- Zachęcamy do czytania Pisma św. i prasy religijnej oraz słuchania rozgłośni katolickich. W Gościu Niedzielnym mowa m.in. o kulisach konklawe i wyborze papieża.
- Ksiądz proboszcz z Kalisza składa podziękowanie za wsparcie okazane przed tygodniem tamtejszej parafii pw. Św. Alberta.
- Dziękujemy za wszelkie prace wykonane w tym tygodniu na rzecz naszej parafii: za sprzątanie kościoła przed I Komunią św. Dziękuje także za prace ziemne pomiędzy cmentarzem parafialnym a cmentarzem wojennym; z czasem teren ten służył będzie jako dodatkowy parking na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać.
- Wyrażamy wdzięczność za troskę o estetykę naszego cmentarza, poszczególnych grobów i terenu wokół nich. Warto też otoczyć opieką zaniedbane groby (być może rodzina zmarłego jest daleko i przyjeżdza tutaj sporadycznie). Dbając o porządek w tym świętym miejscu wyrażamy szacunek wobec bliskich nam zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu.
- Wczoraj w Brzesku odbyły się Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w piłce nożnej. Nasi ministranci odpadli w ćwierćfinale zajmując 8 miejsce; warto pamiętać, że w diecezji jest 456 parafii, które w tych rozgrywkach brały udział. Dlatego mimo przegranej gratulujemy waleczności naszym ministrantom.
- Informacje lokalne. Wójt Gminy Grybów informuje, że pisma dotyczące aktu planowania przestrzennego do Planu Ogólnego Gminy Grybów z określeniem granic terenu na mapie ewidencyjnej można składać w Urzędzie Gminy – Kancelaria Ogólna w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja br. Wniosek dotyczący aktu planowania przestrzennego można pobrać na stronie internetowej Urzędu Gminy Grybów.
- Intencje Mszalne.
- Wszystkim życzymy obfitych darów Chrystusa Dobrego Pasterza a młodzieży przystępującej do egzaminów światła i mocy Ducha Św. Niech w wypraszaniu powołań kapłańskich i zakonnych umacnia nas przyjęte z wiarą Boże błogosławieństwo. SZCZĘŚĆ BOŻE!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
z okazji rocznicy ogłoszenia encykliki Centesimus Annus
oraz w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce
“Wybory w demokracji zobowiązaniem do odpowiedzialności”
W encyklice Centesimus Annus, którą Jan Paweł II ogłosił 1 maja 1991 roku, czyli na początku transformacji społeczno-politycznej w Polsce, Ojciec Święty ukazał istotne zasady funkcjonowania państwa demokratycznego. W kontekście zbliżających się kolejnych wyborów prezydenckich, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych pragnie przypomnieć nauczanie papieża Polaka zawarte w tej encyklice, ma ono bowiem wymiar uniwersalny i wciąż pozostaje aktualne i zobowiązujące.
W encyklice tej papież podkreśla: „Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych” i kontrolowaniu własnych rządów. Jednocześnie przestrzega, że demokracja nie może „sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie”. Demokracji nie należy redukować wyłącznie do procedur wyborczych – trzeba dostrzec i urzeczywistniać jej istotne strukturalne elementy (CA 46).
Zasadnicze elementy systemu demokratycznego, według Jana Pawła II, to:
1. Godność osoby ludzkiej
Pierwszym i podstawowym elementem systemu demokratycznego jest uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka. Autentyczna demokracja, która winna być celem dążeń politycznych „możliwa jest tylko w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Papież naucza: „pośród wszystkich stworzeń, tylko człowiek jest osobą, podmiotem świadomym i wolnym, stanowiąc w ten sposób ośrodek i szczyt wszystkiego, co istnieje na ziemi”. Osobie ludzkiej przysługuje więc najwyższy zakres suwerenności i szacunku ze względu na to, kim jest. Systemy polityczne, które negują godność osoby, najczęściej deformują istotę demokracji i przyczyniają się do tworzenia współczesnych totalitaryzmów (CA 44).
2. Niezbywalne prawa człowieka
Wśród podstawowych praw człowieka, na pierwszym miejscu papież wymienia prawo do życia, „którego integralną częścią jest prawo do wzrastania pod sercem matki od chwili poczęcia”. Inne wymieniane prawa to: prawo do życia w rodzinie, prawo do pracy, prawo do wolności religijnej i obywatelskiej. Realizacja tych praw jest możliwa tylko w państwie praworządnym, gdzie „najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola człowieka”. Zatem, wymogiem demokracji jest „zdrowa teoria Państwa” (CA 44, 46).
3. Wolność i prawda
Papież przypominał, że Kościół zabiega o uznanie i uszanowanie wolności i prawdy. Wolność jest w pełni dowartościowana jedynie poprzez przyjęcie prawdy. Wolność bez prawdy traci swoją treść i prowadzi do chaosu moralnego. Taka wolność może zniszczyć każde dobro wspólne i samego człowieka. (CA 46)
Papież podkreśla także, że podważanie roli i mocy obiektywnej prawdy może skutkować poważnymi zagrożeniami dla życia politycznego, a zatem samej demokracji. „Jeśli się nie uznaje prawdy transcendentnej, triumfuje siła władzy i każdy dąży do maksymalnego wykorzystania dostępnych mu środków, do narzucenia własnej korzyści czy własnych poglądów, nie bacząc na prawa innych”. Gdy nie uznaje się prawdy o człowieku, „to życie publiczne ulega wpływom interesów i sił, a demokracja traci sens”. Wówczas człowiek jest szanowany tylko na ile nie zagraża egoistycznym celom innych osób (CA 44, 46, 47).
4. Troska o wartości i dobro wspólne
Podstawą systemu demokratycznego są wartości, które wynikają z poszanowania godności osoby ludzkiej. Partie polityczne nie mogą stawiać siebie ponad wartościami, nie uznając obiektywnego kryterium dobra i zła. W tym miejscu należy przypomnieć słowa papieża: „Historia uczy, iż demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm” (CA 46).
Człowiek przeznaczony jest do życia wspólnotowego. Państwo jako wspólnota ludzi, aby mogło się rozwijać, potrzebuje odpowiednich warunków. Szlachetne cele winny być rozpatrywane i realizowane w oparciu o kryterium sprawiedliwości, prawdy, etyki i godności człowieka, a nie według sprawczej i finansowej siły różnorakich grup czy partii (CA 46).
Biorąc pod uwagę przemyślenia i rady papieża Jana Pawła II, w związku ze zbliżającymi się wyborami na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych zachęca do jak najliczniejszego w nich udziału tak, by w powszechny i odpowiedzialny sposób wskazać osobę godną tego politycznie ważnego stanowiska. Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym. Te zasady w swoim nauczaniu wskazywał św. Jan Paweł II.
Pomocą w rozeznaniu, jak głosować, może być także przygotowane przez Radę KEP ds. Społecznych Vademecum wyborcze katolika opublikowane na stronach Konferencji Episkopatu Polski 21 września 2023 roku:
https://episkopat.pl/doc/214370.vademecum-wyborcze-katolika-dokument-rady-ds-spolecznych-kep. Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem.
Przypominamy również, że udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne.
Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
Warszawa, 2 maja 2025 roku
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informacja dotycząca nabożeństwa dla małżonków
jakie bylo w naszym kościele 9 lutego 2025 r.
W elektroniczmym wydaniu Tarnowskiego Gościa Niedzielnego jest obszerna relacja wraz z galerią zdjęć z nabożeństwa dla małżónków jakie było w naszym kościole w niedzielę 9 lutego br.: Polecamy TARNOWSKI GOŚĆ NIEDZIELNY:
https://tarnow.gosc.pl/gal/pokaz/9142719.Swiatowy-Dzien-Malzenstw-we-Florynce/26#g
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w kontekście nadchodzących wyborów
1. Od kilku tygodni trwają w Polsce przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych. Respektując „słuszną autonomię porządku demokratycznego” chcemy wyrazić nasze przekonanie, że także dziś, niezależnie od głębokich różnic i podziałów, polska polityka może i powinna pozostać roztropną troską o dobro wspólne. W czasach, gdy polityczna rywalizacja postrzegana bywa jako bezwzględna gra o władzę, za nauczaniem społecznym Kościoła, chcemy przypomnieć, że w swej najgłębszej istocie polityka jest powołaniem do miłości bliźniego, która wyraża się w służbie na rzecz prawdy, prawa do życia, praw rodziny, ludzkiej godności, wolności, sprawiedliwości i solidarności.
2. Spośród wielu wyzwań o jakich słusznie debatują dziś politycy ich szczególnej uwadze polecić chcemy los bezbronnych, chorych i najsłabszych, budowanie szerokiej narodowej koalicji na rzecz życia, rodziny i przyszłych pokoleń, uwzględnianie słusznych społecznych i zawodowych aspiracji kobiet, ożywianie nadziei młodych, pobudzanie postaw społecznej odpowiedzialności i przedsiębiorczości, troskę o instytucje publiczne oraz bezpieczeństwo państwa.
3. Przywołując nauczanie św. Jana Pawła II – którego pamięci słusznie broniło i broni tak wielu z nas – pragniemy też zachęcić wszystkich uczestników wyborczej rywalizacji o władzę, do ciągłego pielęgnowania szlachetnego ducha politycznej służby. Jak bowiem nauczał papież Polak: „Sprawowanie władzy politycznej winno mieć za podstawę ducha służby, gdyż tylko on, w połączeniu z konieczną kompetencją i skutecznością działania decyduje o tym, czy poczynania polityków są „jawne” i „czyste”, zgodnie z tym, czego – zresztą słusznie – ludzie od nich wymagają. Pobudza to do otwartej walki i zdecydowanego przezwyciężania takich pokus, jak nieuczciwość, kłamstwo, wykorzystywanie dóbr publicznych do wzbogacenia niewielkiej grupy osób lub w celu zdobywania popleczników, stosowanie dwuznacznych lub niedozwolonych środków dla zdobycia, utrzymania bądź powiększenia władzy za wszelką cenę” (Christifideles laici, 42).
4. Podkreślając ów szlachetny wymiar politycznej służby chcemy też – raz jeszcze – zaapelować do polityków wszystkich stronnictw o to, by tocząc swą wyborczą rywalizację, w imię odpowiedzialności za los naszej Ojczyzny unikali pokusy demagogii i populizmu, bezwzględnego dyskredytowania oponentów czy nasycania zbędnymi emocjami i tak głębokich już podziałów. Wszyscy pamiętać bowiem musimy, że celem wyborczej rywalizacji jest wybór cieszącej się możliwie szerokim poparciem władzy, która z energią służyć będzie mogła wszystkim Polakom, a nie pokonanie, czy tym bardziej zniszczenie, politycznych rywali.
5. Odpowiedzialność za kształt spraw publicznych i związane z nim społeczne postawy niosą dziś na swych barkach także media. Z wdzięcznością zatem przyjmujemy wysiłek tych dziennikarzy, którzy z wnikliwością, odsłaniają pełny i złożony obraz życia publicznego, służąc w ten sposób dobru wspólnemu, a nie poszczególnym stronom politycznych czy ideowych sporów. Chcemy też zachęcić wszystkie media i dziennikarzy do takiego właśnie odważnego wychodzenia poza pokusę budowania uproszczonego, jednostronnego, zideologizowanego, a czasem zgoła upartyjnionego, obrazu życia społecznego. Sprawą szczególnie zaś pilną jest odrzucenie wszelkich form medialnej stygmatyzacji, która siejąc w ludzkich sercach lęk i wrogość, prowadzić może do prawdziwych tragedii i nieszczęść. Dlatego apelujemy dziś zwłaszcza do tych, którzy odpowiadają za kształt polskich mediów, by pracujący w nich dziennikarze mieli warunki do rzetelnego informowania społeczeństwa i budowania kultury dialogu. Dotyczy to w pierwszym rzędzie mediów publicznych, które powinny być w tym zakresie dla innych wzorem, ale także mediów prywatnych, również obdarzonych społecznym zaufaniem i wynikającą z niego odpowiedzialnością.
6. Posługa uczciwego dialogu w głęboko podzielonym społeczeństwie jest też dziś pilnym zadaniem wszystkich, którzy ze względu na wykonywany zawód czy społeczne funkcje cieszą się publicznym autorytetem i zaufaniem. Ludzie kultury, naukowcy, nauczyciele, duchowni, sportowcy, samorządowcy – wszyscy codziennie świadczyć możemy, że prezentowanie swego punktu widzenia nie wyklucza szacunku i życzliwości wobec innych.
7. W tym też kontekście, zachęcając wszystkich duchownych do odważnego podejmowania kwestii społecznych czy etycznych, przypominamy jednocześnie, że jako świadkowie Ewangelii wezwani jesteśmy do posługi jedności w podzielonym społeczeństwie i zachowania dystansu wobec partii politycznych. Jak podkreślał św. Jan Paweł II „partii politycznej nie można nigdy utożsamiać z prawdą Ewangelii (…) Prezbiter powinien więc pamiętać o tej względności również wtedy, gdy obywatele wyznający wiarę chrześcijańską tworzą w sposób godny pochwały partie inspirujące się w sposób otwarty Ewangelią; powinien starać się o to, by światło Chrystusa oświeciło także inne partie i grupy społeczne (por. Jan Paweł II, Prezbiter wobec społeczności świeckich. Audiencja generalna – 28.07.1993).
8. Wyrażamy naszą wdzięczność i satysfakcję, że w różnych wymiarach życia politycznego oraz publicznego, po różnych jego stronach, nie brakuje osób mężnie przyznających się dziś do swej wiary. Dziękując za tę odwagę, jednocześnie zachęcamy by – podobnie jak w innych obszarach naszego życia – świadectwo to wyrażało się nie tylko w deklaracjach, ale także w przywołanym wyżej duchu służby i stylu uprawiania polityki opartym o szacunek dla rywali oraz cnoty roztropności, męstwa, umiaru i sprawiedliwości.
9. Zwracamy się też do wszystkich uczestników kampanii wyborczej o powstrzymanie się od instrumentalizowania Kościoła, które przybierać może zarówno formę nieuprawnionego wykorzystywania go w partykularnych rozgrywkach poszczególnych partii, jak i kształt niesprawiedliwego, obliczonego wyłącznie na antyklerykalną emocję, piętnowania. Nie raz już publicznie podkreślaliśmy, że Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum, ponieważ Kościół ma swoją własną stronę; Kościół winien stać po stronie Ewangelii.
10. Wyrażamy nasze najgłębsze przekonanie, że głoszona codziennie w tysiącach polskich parafii Ewangelia ma ciągle moc przemiany polskich sumień i „oblicza tej ziemi”, pozostając tym samym owym moralnym i duchowym fundamentem, bez którego demokracja ostać się nie może. Zachęcamy do udziału w wyborach w duchu odpowiedzialności za naszą Ojczyznę.
Jasna Góra, 2 maja 2023 r.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komunikat Biskupa Tarnowskiego
w związku z rozpoczęciem Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025
Drodzy Diecezjanie!
W tegoroczną Wigilię Bożego Narodzenia papież Franciszek uroczystym otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra rozpoczął Rok Jubileuszowy, który potrwa aż do 6 stycznia 2026 roku. Natomiast dziś, w Niedzielę Świętej Rodziny, odbywa się otwarcie Roku Świętego we wszystkich kościołach katedralnych na świecie. Rok Jubileuszowy jest dla całego Kościoła czasem intensywnego doświadczenia łaski, nadziei i przebaczenia. W związku z tym szczególnym czasem, zostają ustanowione w diecezji tarnowskiej następujące kościoły jubileuszowe: bazyliki mniejsze – św. Mikołaja w Bochni, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, św. Mateusza w Mielcu, św. Małgorzaty w Nowym Sączu, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie, Narodzenia NMP w katedrze w Tarnowie, Nawiedzenia NMP w Tuchowie, a także kościoły – NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy, NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju, św. Wojciecha w Szczawnicy.
Za nawiedzenie jednego z wyżej wymienionych kościołów, połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem i odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, Wyznania wiary oraz modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, wierni mogą otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wierni, którzy z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych, mogą uzyskać odpust na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu swego przebywania modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując wraz z nimi swoje cierpienia lub trudności życiowe.
Życząc obfitych błogosławionych owoców Roku Jubileuszowego, z serca wszystkim Diecezjanom błogosławię
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Tarnów, 27 grudnia 2024 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobry film
Stowarzyszenia Rafael poleca film „Złowrogi” (ang. „Nefarious”) ukazujący sprytne działanie złego ducha. Film ten krok po kroku demaskuje manipulacje tego, który jest przeciwnikiem Boga i Jego zbawczego planu.
https://rafaelfilm.pl/zlowrogi/?utm_campaign=Spo%C5%82eczno%C5%9B%C4%87%20mailowa%20Rafael&utm_content=Z%C5%82owrogi%20w%20natarciu%20-%2031.10.2024&utm_medium=email&utm_source=rafael
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radiowo-Internetowe Studium Biblijne
Wraz z pierwszą niedzielą października rozpoczyna się piętnasta już edycja Radiowo -Internetowego Studium Biblijnego. W tym roku zostanie zaprezentowany cykl wykładów poświęconych wprowadzeniu do pism Nowego Testamentu a także historii, archeologii i geografii Ziemi Świętej. Audycje Studium Biblijnego będą emitowane na falach diecezjalnego Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz w każdą niedzielę o godz. 18.10 oraz powtarzane w poniedziałki o godz. 21.30. Teksty oraz pliki dźwiękowe z wykładami będą zamieszczane na stronie internetowej Radia RDN.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Profeto - jak powstała, czym się zajmuje i dlaczego tak bardzo potrzebuje teraz Waszego wsparcia i modlitwy
Podstawowym celem, jaki stawia sobie Fundacja jest ewangelizacja, głoszenie Chrystusa wszędzie i na różne sposoby, czyli Słowo i otwartość serca. Fundacja wydaje media katolickie i prowadzi dzieła miłosierdzia.
Wydarzeniem, które dało początek naszej działalności były pierwsze internetowe rekolekcje pod nazwą „Ciemne noce Nikodema”, wygłoszone przez ks. Michała Olszewskiego w grudniu 2011 roku. Odniosły one duży sukces i żeby nie stracić ludzi, którzy tłumnie w nich uczestniczyli, aby dać im więcej powstał pomysł na portal profeto.pl, który stał się amboną słowa z myślą przede wszystkim o młodszych pokoleniach między 18 a 40 rokiem życia. – Zero newsów, żadnej polityki, tylko słowo… pisane, mówione i mnóstwo video – mówił ks. Michał Olszewski SCJ. Profeto wystartowało w listopadzie 2012.
Dziś profeto.pl publikuje codzienne Słowo Boże z komentarzami różnorodnych autorów: świeckich i duchownych w wersji pisanej i w wersji video blogów; homilie i kazanie, wartościowe artykuły z życia Kościoła, artykuły poruszające tematy ważne dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci. Współpracuje z około siedemdziesięcioma autorami. Średnio trzy razy w roku przygotowuje serie rekolekcji internetowych.
By jeszcze mocniej przyciągnąć młodych ludzi, stworzyliśmy chrześcijańskie radio, które wystartowało w czerwcu 2014 r. - bez newsów i polityki, grające głównie nowoczesną muzykę chrześcijańską. To okazało się strzałem w dziesiątkę, tak jak wprowadzenie aplikacji PROFETO na telefony komórkowe, dzięki której można w łatwy sposób słuchać radia Profeto, czytać artykuły z portalu, oglądać video materiały i śledzić nasze podcasty. Dzisiaj radia można słuchać w całej Małopolsce analogowo na 92.1 FM oraz 100.3 FM, w największych miastach Polski przez odbiorniki w systemie cyfrowym DAB+ a na całym świecie przez Internet. W Internecie Profeto osiągnęło prawie 2 mln odbiorców, z czego większość to osoby między 20 a 40 rokiem życia.
Założycielem i prezesem Fundacji Profeto jest ks. Michał Olszewski SCJ, który przez ostanie 10 lat wygłosił kilkaset serii rekolekcji w różnych parafiach na terenie Polski, w tym wiele serii dla młodych. Od wielu lat głosi także poza granicami Polski, szczególnie w USA. Jest entuzjastą nauczania papieża Franciszka, misjonarzem miłosierdzia i członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP. Wraz z Profeto od 2013 r. organizuje w wielu miejscach w Polsce spotkania ewangelizacyjne, które są przestrzenią do głoszenia słowa, adoracji oraz modlitwy o uzdrowienie.
Ksiądz Michał Olszewski wydał też ponad dwadzieścia książek i audiobooków. W naszych mediach: portal, radio, kanał na YouTube, media społecznościowe oraz w naszych wydawnictwach książkowych nie znajdziecie komentarzy politycznych, zabierania głosu w sprawach bieżących, agitacji ani nawet zawoalowanej propagandy tej czy innej partii. Naszą partią jest Jezus Chrystus w Kościele, a naszym programem miłosierdzie.
Fundacja Profeto w ramach swojej działalności nieustannie podejmuje działania na rzecz osób poszkodowanych przestępstwem, w tym osób lub rodzin dotkniętych przemocą, w szczególności dzieci i młodzieży. Współpracujemy ze specjalistami pomagającymi osobom w trudnej sytuacji: psychologami, psychoterapeutami, prawnikami, którzy często pro bono, na naszą prośbę, są w stanie pomagać osobom w potrzebie. Utrzymujemy dwa mieszkania treningowe, w których osoby w kryzysie życiowym lub po zakończonych terapiach mogą stanąć na nogi, znaleźć pracę, zacząć życie na nowo.
W pewnym momencie zrodził się pomysł utworzenia ośrodka, jako szczególnego miejsca dla osób pokrzywdzonych przestępstwami. Wynikał on z doświadczeń własnych członków i pracowników fundacji, a także szeregu rozmów przeprowadzonych z ofiarami, z którymi mieliśmy jako fundacja kontakt, a w szczególności kobietami, ofiarami przemocy domowej.
Fundacja przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i konkurs ten wygrała. Od grudnia 2021 roku przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie powstaje Archipelag – wyspy wolne od przemocy, innowacyjny, pierwszy w Polsce kompleksowy, całodobowy ośrodek pomocy ofiarom przestępstw różnego rodzaju. To w związku z realizacją tego projektu Fundacja Profeto stała się ofiarą najpierw wielomiesięcznej nagonki medialnej, a od marca - działań prokuratury.
Ks. Michał Olszewski SCJ został aresztowany na trzy miesiące. Taką formę działania uważamy za dotkliwie niesprawiedliwą. Pomieszczenia Fundacji zostały przeszukane, mimo że Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura posiadają wszystkie dokumenty związane z finansowaniem projektu "Archipelag – wyspy wolne od przemocy" ze środków Funduszu Sprawiedliwości i – z tego, co nam wiadomo – przeprowadziły w tej sprawie audyt, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości.
Środki dotacji były wydatkowane tylko i wyłącznie na działania związane z zaprojektowaniem, wybudowaniem i wyposażeniem Centrum wsparcia dla ofiar przestępstw. Wszelkie przelewy były wykonywane za pośrednictwem przeznaczonego na ten cel rachunku bankowego. Wszelkie płatności były wykonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Księdzu Michałowi w dniu aresztowania postawiono zarzuty, które jego obrońca uważa za absurdalne, a zastosowane środki – w tym areszt – za niewspółmierne z zarzucaną winą.
Fundacja Profeto ma zablokowane konta, zaplombowany został wóz transmisyjny, zabrane komputery i telefony. Radio nie zostało wyłączone tylko dlatego, że ma koncesję KRRiT. Fundacja to my, jej społeczność, pracownicy, wolontariusze, nasi dobroczyńcy i goście naszych mediów. Otrzymujemy niesprawiedliwe ciosy za to, że wzięliśmy udział w otwartym konkursie i komisja zdecydowała, że nasz projekt jest godny realizacji.
Ksiądz Michał jest przedstawiany jako nawiedzony egzorcysta od salcesonu. Mówi się o nim jak o złodzieju, budującym nowe imperium medialne. Media z głównego nurtu przedstawiają tylko tę przerysowaną, karykaturalnie powykręcaną i kompletnie oderwaną od rzeczywistości wersję jego tożsamości.
W litanii przydomków księdza Michała nie pojawia się misjonarz miłosierdzia, ewangelizator młodzieży, rekolekcjonista. To nie pasuje do ich tezy nawiedzonego księdza, która bardzo dobrze przyciąga uwagę w nagłówkach.
Wierzymy, że po burzy medialnej i politycznej, gdy już nikt nie będzie miał interesu w szkalowaniu naszego dzieła, "Archipelag – wyspy wolne od przemocy" powstanie i będzie służył wszystkim, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie, płeć, orientację itd. Wierzymy, że cała ta sprawa wyjaśni się zgodnie z Bożą wolą, a miłosierdzie przy Dobrodzieja będzie rzeczywiście się rozlewało na rzeczywistych beneficjentów, czyli ofiary przemocy.
Niestety w tym momencie sami czujemy się ofiarami przemocy i tak myślimy także o ks. Michale Olszewskim SCJ.
Zwracamy się do Was z prośbą o otulenie nas, tego dzieła, księdza Michała w tym trudnym czasie. Wierzymy głęboko, że ten czas i te doświadczenia, które na nas spadają, są po coś i wyniknie z tego większe dobro, dla nas, dla tych, którym chcemy pomagać i szerzej dla całego naszego społeczeństwa.
Prosimy więc wszystkich ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących, z lewa i z prawa o modlitwę, o okruch dobrej myśli w intencji Archipelagu, którego budowa na ten moment została wstrzymana. Prosimy też o modlitwę za nas, a w szczególności za księdza Michała. Prosimy też o wsparcie finansowe, które możecie okazać kupując książki ks. Michała.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wpłaty na cele kultu religijnego
W obecnym czasie wiele instytucji korzysta z konta bankowego zamieszczając je na stronach internetowych, broszurach itd. Konto bankowe ułatwia wspieranie różnorakich dzieł poprzez dokonywanie dobrowolnych wpłat (przekazywanie darowizn). Tę formę pomocy proponujemy także osobom utożsamiającym się z naszą parafią.
Konto parafialne:
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Florynka 58, 33-332 Florynka,
Bank Spółdzielczy w Grybowie: 47 8797 0003 0000 0015 0756 0001
Dziękujemy za wszelką pomoc okazaną naszej parafii poprzez składane ofiary: na tacę w kościele (szczególnie w ostatnią niedzielę miesiąca) jak również na konto parafii. Bóg zapłać. Staramy się pamiętać w modlitwie o naszych dobroczyńcach szczególnie w ostatnią niedzielę miesiąca, która jest dniem wdzięczności i modlitwy wobec osób czyniących nam dobro.
Powyższe konto służy przekazywaniu funduszy na planowane inwestycje: dotyczące kościoła parafialnego we Florynce, kościoła na Wawrzce i cmentarza we Florynce. W ostatnim czasie w każdym ze wspomnianych miejsc były wykonywane konkretne prace. Wpłaty na inwestycje prowadzone w naszej parafii powinny w tytule mieć opis: „na cele kultu religijnego”.
Informujemy, że wpłaty dokonane w obecnym roku na konto parafialne „na cele kultu religijnego” dają możliwość odliczenia tej kwoty od dochodu w roku przyszłym (jednak nie więcej niż w kwocie stanowiącej 6% dochodu podatnika). Warto zwrócić uwagę, że do wspomnianych 6% liczą się również darowizny na inne cele przewidziane w ustawie.
Przekazaną darowiznę trzeba wskazać w deklaracji podatkowej określając w niej wysokość darowanej kwoty, wysokość odliczenia i dane parafii (pełną nazwę i adres). Informacje te należy umieścić w załączniku PIT „0” w części „D”. Do deklaracji nie trzeba załączać dowodu wpłaty, czy przelewu. Należy je jednak zachować na wypadek ewentualnego wezwania przez Urząd Skarbowy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
POLECAMY:
Rozwód był blisko, ale Bóg bliżej. Teraz Raúl i Tula świętują 50-lecie małżeństwa i pomagają innym parom
https://opoka.org.pl/News/Swiat/2024/rozwod-byl-blisko-ale-bog-blizej-teraz-ra-l-i-tula-swietuja-50
Linki do strony internetowej, za pośrednictwem których można pobrać opublikowane dotychczas w wersji elektronicznej numery L'Osservatore Romano:
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/10/15/10/979727_MtTY_sservatore_Romano_9_465_2024.PDF
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/08/29/15/936740_vYJT_sservatore_Romano_4_461_2024.PDF
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/08/29/15/936804_dSZk_sservatore_Romano_5_462_2024.PDF
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/08/29/15/937143_AZWj_sservatore_Romano_6_463_2024.pdf
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.
Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.
Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.
Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.
Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.
Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Warszawa, 12 czerwca 2024 roku
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------