- Msze św. w naszej parafii według porządku niedzielnego (we Florynce o 7.30, 11.00 i 16.00; na Wawrzce o 9.15). Eucharystia w dni powszednie o godz. 7.00 i 17.00. Pół godziny przed wieczorną Mszą św. modlitwa za zmarłych polecanych w wypominkach. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
- Dziś przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiarach Wypadków Drogowych i Światowy Dzień Ubogich będący zachętą do dostrzegania ludzi potrzebujących żyjących blisko nas. W zakrystii są przygotowane przez Caritas torby na zakupy dla potrzebujących. Inicjatywę tę można też wesprzeć poprzez złożenie ofiary do skarbony z napisem „Caritas” (znajdującej się w przedsionku kościoła).
- Dziś w naszej parafii gościmy Panią Agnieszkę, która reprezentuje Fundację Profeto. Po Mszy św. będzie możliwość podejścia do jej stoiska (zakupienia np. książki lub innego artykułu) i wsparcia fundacji w prowadzeniu dzieł ewangelizacyjnych.
- Obecnie trwa nowenna przed niedzielną Uroczystością Chrystusa Króla, która jest patronalnym świętem m.in. Liturgicznej Służby Ołtarza.
- W tym tygodniu obchodzimy:
- poniedziałek – bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy – patronki Ruchu Czystych Serc; modlimy się w intencji młodych ludzi, aby za wzorem bł. Karoliny strzegli cnoty czystości;
- środa – św. Rafała Kalinowskiego, prezb.,
- czwartek – Ofiarowanie Najśw. Maryi Panny, także przypada Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego (wspieramy modlitwą zakony klauzurowe szczególnie siostry z Tarnowa modlące się w intencji naszej parafii);
- piątek – św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki sakralnej – z tej okazji wyrażamy wdzięczność za ubogacanie liturgii w naszym kościele: Pani Organistce
i Scholii Dziecięcej, dziękujemy także rodzicom i opiekunom tych dzieci.
- W czwartek na Mszę św. wieczorną zapraszamy rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I Komunii św. Po Eucharystii spotkanie formacyjne rodziców (bez dzieci).
- Zachęcamy do czytania Pisma św., prasy religijnej oraz słuchania i oglądania programów katolickich, m.in. Apelu Jasnogórskiego. W Gościu Niedzielnym znajdziemy podsumowanie Marszu Niepodległości i inne ciekawe zagadnienia.
- W przyszłą niedzielę – ostatnią w miesiącu listopadzie – składka przeznaczona będzie na szczególne potrzeby inwestycyjne w naszej parafii.
- Wyrażamy wdzięczność strażakom za wyczyszczenie rynien kościoła parafialnego (usunięcie zalegających liści). Bóg zapłać.
- Zamierzamy na cmentarzu wzdłuż głównej alejki zamontować kolejne dwie lampy jak to jest przy pozostałych alejkach. Być może znajdą się chętne rodziny, które zechcą ufundować taką lampę.
- Dziękujemy tym wszystkim, którzy zabierają ze sobą śmieci z cmentarza i wkładają je do worków w swoim gospodarstwie. Bóg zapłać za zrozumienie i troskę o estetykę naszego cmentarza.
- Radni z Wawrzki składają serdeczne podziękowanie za złoże do P. Agaty ofiary na sprzątanie tutejszego kościoła oraz proszą o uregulowanie płatności tych, którzy tego jeszcze nie uczynili.
- Informacje lokalne. Dziś w Grybowie Klub Honorowych Dawców Krwi „Adma” organizuje akcję oddawania krwi w godz. 8.00 – 12.30 w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie.
- Intencje Mszalne.
- Wszystkim na nowy tydzień życzymy błogosławieństwa Serca Pana Jezusa i opieki Maryi Królowej Nieba oraz naszych świętych Patronów. SZCZĘŚĆ BOŻE!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobry film
Stowarzyszenia Rafael poleca film „Złowrogi” (ang. „Nefarious”) ukazujący sprytne działanie złego ducha. Film ten krok po kroku demaskuje manipulacje tego, który jest przeciwnikiem Boga i Jego zbawczego planu.
https://rafaelfilm.pl/zlowrogi/?utm_campaign=Spo%C5%82eczno%C5%9B%C4%87%20mailowa%20Rafael&utm_content=Z%C5%82owrogi%20w%20natarciu%20-%2031.10.2024&utm_medium=email&utm_source=rafael
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radiowo-Internetowe Studium Biblijne
Wraz z pierwszą niedzielą października rozpoczyna się piętnasta już edycja Radiowo -Internetowego Studium Biblijnego. W tym roku zostanie zaprezentowany cykl wykładów poświęconych wprowadzeniu do pism Nowego Testamentu a także historii, archeologii i geografii Ziemi Świętej. Audycje Studium Biblijnego będą emitowane na falach diecezjalnego Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz w każdą niedzielę o godz. 18.10 oraz powtarzane w poniedziałki o godz. 21.30. Teksty oraz pliki dźwiękowe z wykładami będą zamieszczane na stronie internetowej Radia RDN.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Profeto - jak powstała, czym się zajmuje i dlaczego tak bardzo potrzebuje teraz Waszego wsparcia i modlitwy
Podstawowym celem, jaki stawia sobie Fundacja jest ewangelizacja, głoszenie Chrystusa wszędzie i na różne sposoby, czyli Słowo i otwartość serca. Fundacja wydaje media katolickie i prowadzi dzieła miłosierdzia.
Wydarzeniem, które dało początek naszej działalności były pierwsze internetowe rekolekcje pod nazwą „Ciemne noce Nikodema”, wygłoszone przez ks. Michała Olszewskiego w grudniu 2011 roku. Odniosły one duży sukces i żeby nie stracić ludzi, którzy tłumnie w nich uczestniczyli, aby dać im więcej powstał pomysł na portal profeto.pl, który stał się amboną słowa z myślą przede wszystkim o młodszych pokoleniach między 18 a 40 rokiem życia. – Zero newsów, żadnej polityki, tylko słowo… pisane, mówione i mnóstwo video – mówił ks. Michał Olszewski SCJ. Profeto wystartowało w listopadzie 2012.
Dziś profeto.pl publikuje codzienne Słowo Boże z komentarzami różnorodnych autorów: świeckich i duchownych w wersji pisanej i w wersji video blogów; homilie i kazanie, wartościowe artykuły z życia Kościoła, artykuły poruszające tematy ważne dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci. Współpracuje z około siedemdziesięcioma autorami. Średnio trzy razy w roku przygotowuje serie rekolekcji internetowych.
By jeszcze mocniej przyciągnąć młodych ludzi, stworzyliśmy chrześcijańskie radio, które wystartowało w czerwcu 2014 r. - bez newsów i polityki, grające głównie nowoczesną muzykę chrześcijańską. To okazało się strzałem w dziesiątkę, tak jak wprowadzenie aplikacji PROFETO na telefony komórkowe, dzięki której można w łatwy sposób słuchać radia Profeto, czytać artykuły z portalu, oglądać video materiały i śledzić nasze podcasty. Dzisiaj radia można słuchać w całej Małopolsce analogowo na 92.1 FM oraz 100.3 FM, w największych miastach Polski przez odbiorniki w systemie cyfrowym DAB+ a na całym świecie przez Internet. W Internecie Profeto osiągnęło prawie 2 mln odbiorców, z czego większość to osoby między 20 a 40 rokiem życia.
Założycielem i prezesem Fundacji Profeto jest ks. Michał Olszewski SCJ, który przez ostanie 10 lat wygłosił kilkaset serii rekolekcji w różnych parafiach na terenie Polski, w tym wiele serii dla młodych. Od wielu lat głosi także poza granicami Polski, szczególnie w USA. Jest entuzjastą nauczania papieża Franciszka, misjonarzem miłosierdzia i członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP. Wraz z Profeto od 2013 r. organizuje w wielu miejscach w Polsce spotkania ewangelizacyjne, które są przestrzenią do głoszenia słowa, adoracji oraz modlitwy o uzdrowienie.
Ksiądz Michał Olszewski wydał też ponad dwadzieścia książek i audiobooków. W naszych mediach: portal, radio, kanał na YouTube, media społecznościowe oraz w naszych wydawnictwach książkowych nie znajdziecie komentarzy politycznych, zabierania głosu w sprawach bieżących, agitacji ani nawet zawoalowanej propagandy tej czy innej partii. Naszą partią jest Jezus Chrystus w Kościele, a naszym programem miłosierdzie.
Fundacja Profeto w ramach swojej działalności nieustannie podejmuje działania na rzecz osób poszkodowanych przestępstwem, w tym osób lub rodzin dotkniętych przemocą, w szczególności dzieci i młodzieży. Współpracujemy ze specjalistami pomagającymi osobom w trudnej sytuacji: psychologami, psychoterapeutami, prawnikami, którzy często pro bono, na naszą prośbę, są w stanie pomagać osobom w potrzebie. Utrzymujemy dwa mieszkania treningowe, w których osoby w kryzysie życiowym lub po zakończonych terapiach mogą stanąć na nogi, znaleźć pracę, zacząć życie na nowo.
W pewnym momencie zrodził się pomysł utworzenia ośrodka, jako szczególnego miejsca dla osób pokrzywdzonych przestępstwami. Wynikał on z doświadczeń własnych członków i pracowników fundacji, a także szeregu rozmów przeprowadzonych z ofiarami, z którymi mieliśmy jako fundacja kontakt, a w szczególności kobietami, ofiarami przemocy domowej.
Fundacja przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i konkurs ten wygrała. Od grudnia 2021 roku przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie powstaje Archipelag – wyspy wolne od przemocy, innowacyjny, pierwszy w Polsce kompleksowy, całodobowy ośrodek pomocy ofiarom przestępstw różnego rodzaju. To w związku z realizacją tego projektu Fundacja Profeto stała się ofiarą najpierw wielomiesięcznej nagonki medialnej, a od marca - działań prokuratury.
Ks. Michał Olszewski SCJ został aresztowany na trzy miesiące. Taką formę działania uważamy za dotkliwie niesprawiedliwą. Pomieszczenia Fundacji zostały przeszukane, mimo że Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura posiadają wszystkie dokumenty związane z finansowaniem projektu "Archipelag – wyspy wolne od przemocy" ze środków Funduszu Sprawiedliwości i – z tego, co nam wiadomo – przeprowadziły w tej sprawie audyt, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości.
Środki dotacji były wydatkowane tylko i wyłącznie na działania związane z zaprojektowaniem, wybudowaniem i wyposażeniem Centrum wsparcia dla ofiar przestępstw. Wszelkie przelewy były wykonywane za pośrednictwem przeznaczonego na ten cel rachunku bankowego. Wszelkie płatności były wykonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Księdzu Michałowi w dniu aresztowania postawiono zarzuty, które jego obrońca uważa za absurdalne, a zastosowane środki – w tym areszt – za niewspółmierne z zarzucaną winą.
Fundacja Profeto ma zablokowane konta, zaplombowany został wóz transmisyjny, zabrane komputery i telefony. Radio nie zostało wyłączone tylko dlatego, że ma koncesję KRRiT. Fundacja to my, jej społeczność, pracownicy, wolontariusze, nasi dobroczyńcy i goście naszych mediów. Otrzymujemy niesprawiedliwe ciosy za to, że wzięliśmy udział w otwartym konkursie i komisja zdecydowała, że nasz projekt jest godny realizacji.
Ksiądz Michał jest przedstawiany jako nawiedzony egzorcysta od salcesonu. Mówi się o nim jak o złodzieju, budującym nowe imperium medialne. Media z głównego nurtu przedstawiają tylko tę przerysowaną, karykaturalnie powykręcaną i kompletnie oderwaną od rzeczywistości wersję jego tożsamości.
W litanii przydomków księdza Michała nie pojawia się misjonarz miłosierdzia, ewangelizator młodzieży, rekolekcjonista. To nie pasuje do ich tezy nawiedzonego księdza, która bardzo dobrze przyciąga uwagę w nagłówkach.
Wierzymy, że po burzy medialnej i politycznej, gdy już nikt nie będzie miał interesu w szkalowaniu naszego dzieła, "Archipelag – wyspy wolne od przemocy" powstanie i będzie służył wszystkim, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie, płeć, orientację itd. Wierzymy, że cała ta sprawa wyjaśni się zgodnie z Bożą wolą, a miłosierdzie przy Dobrodzieja będzie rzeczywiście się rozlewało na rzeczywistych beneficjentów, czyli ofiary przemocy.
Niestety w tym momencie sami czujemy się ofiarami przemocy i tak myślimy także o ks. Michale Olszewskim SCJ.
Zwracamy się do Was z prośbą o otulenie nas, tego dzieła, księdza Michała w tym trudnym czasie. Wierzymy głęboko, że ten czas i te doświadczenia, które na nas spadają, są po coś i wyniknie z tego większe dobro, dla nas, dla tych, którym chcemy pomagać i szerzej dla całego naszego społeczeństwa.
Prosimy więc wszystkich ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących, z lewa i z prawa o modlitwę, o okruch dobrej myśli w intencji Archipelagu, którego budowa na ten moment została wstrzymana. Prosimy też o modlitwę za nas, a w szczególności za księdza Michała. Prosimy też o wsparcie finansowe, które możecie okazać kupując książki ks. Michała.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wpłaty na cele kultu religijnego
W obecnym czasie wiele instytucji korzysta z konta bankowego zamieszczając je na stronach internetowych, broszurach itd. Konto bankowe ułatwia wspieranie różnorakich dzieł poprzez dokonywanie dobrowolnych wpłat (przekazywanie darowizn). Tę formę pomocy proponujemy także osobom utożsamiającym się z naszą parafią.
Konto parafialne:
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Florynka 58, 33-332 Florynka,
Bank Spółdzielczy w Grybowie: 47 8797 0003 0000 0015 0756 0001
Dziękujemy za wszelką pomoc okazaną naszej parafii poprzez składane ofiary: na tacę w kościele (szczególnie w ostatnią niedzielę miesiąca) jak również na konto parafii. Bóg zapłać. Staramy się pamiętać w modlitwie o naszych dobroczyńcach szczególnie w ostatnią niedzielę miesiąca, która jest dniem wdzięczności i modlitwy wobec osób czyniących nam dobro.
Powyższe konto służy przekazywaniu funduszy na planowane inwestycje: dotyczące kościoła parafialnego we Florynce, kościoła na Wawrzce i cmentarza we Florynce. W ostatnim czasie w każdym ze wspomnianych miejsc były wykonywane konkretne prace. Wpłaty na inwestycje prowadzone w naszej parafii powinny w tytule mieć opis: „na cele kultu religijnego”.
Informujemy, że wpłaty dokonane w obecnym roku na konto parafialne „na cele kultu religijnego” dają możliwość odliczenia tej kwoty od dochodu w roku przyszłym (jednak nie więcej niż w kwocie stanowiącej 6% dochodu podatnika). Warto zwrócić uwagę, że do wspomnianych 6% liczą się również darowizny na inne cele przewidziane w ustawie.
Przekazaną darowiznę trzeba wskazać w deklaracji podatkowej określając w niej wysokość darowanej kwoty, wysokość odliczenia i dane parafii (pełną nazwę i adres). Informacje te należy umieścić w załączniku PIT „0” w części „D”. Do deklaracji nie trzeba załączać dowodu wpłaty, czy przelewu. Należy je jednak zachować na wypadek ewentualnego wezwania przez Urząd Skarbowy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
POLECAMY:
Rozwód był blisko, ale Bóg bliżej. Teraz Raúl i Tula świętują 50-lecie małżeństwa i pomagają innym parom
https://opoka.org.pl/News/Swiat/2024/rozwod-byl-blisko-ale-bog-blizej-teraz-ra-l-i-tula-swietuja-50
Linki do strony internetowej, za pośrednictwem których można pobrać opublikowane dotychczas w wersji elektronicznej numery L'Osservatore Romano:
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/10/15/10/979727_MtTY_sservatore_Romano_9_465_2024.PDF
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/08/29/15/936740_vYJT_sservatore_Romano_4_461_2024.PDF
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/08/29/15/936804_dSZk_sservatore_Romano_5_462_2024.PDF
https://opoka.org.pl/files/24.bkt/08/29/15/937143_AZWj_sservatore_Romano_6_463_2024.pdf
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.
Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.
Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.
Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.
Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.
Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Warszawa, 12 czerwca 2024 roku
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------