Wielki Piątek w Kościele Katolickim jest dniem zadumy i postu, poświęconym Męce i Śmierci Jezusa Chrystusa na Krzyżu. To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy Świętej, co podkreśla powagę i żałobny charakter tego czasu. Przed centralnym punktem obchodów jest Liturgia Męki Pańskiej, o godz. 17 została odprawiona Droga Krzyżowa. Następnie główna Ceremonia, która składa się z trzech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Podczas Liturgii Słowa tego roku Męka Pańska była śpiewana. Krótkie kazanie powiedział ks. Zdzisław Huber SCJ nawiązując do elementów Roku Jubileuszowego 2025 „Nadzieja, Krzyż i my”. W czasie modlitwy wiernych śpiewanych przez ks. Pociaska i ks. Hubera wierni włączali się w modlitwę w intencjach Kościoła i świata. Adoracja Krzyża, w której kapłan odsłonił Krzyż, a wierni oddali mu cześć przez ucałowanie lub pokłon, była w ten dzień i jest na co dzień wyrazem wdzięczności za odkupieńczą ofiarę Chrystusa. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie trwała adoracja do godz. 22.
W tym samym czasie ks. Jan Krzyściak SCJ celebrował Ceremonie Wielkiego Piątku na Wawrzce.
Adoracja Krzyża jest momentem szczególnej refleksji, a wierni, w ciszy i skupieniu, oddają cześć symbolowi odkupienia. Tak w kościele we Florynce jak i na Wawrzce powstały piękne dekoracje przygotowane z pietyzmem przez grupę młodzieżową pod przewodnictwem ks. Mariusza Wrzesińskiego SCJ, który sprawuje również pieczę nad sprawnym sprawowaniem liturgii i innych parafian. Dzięki sprawnej organizacji ruchu przy oddawaniu czci Krzyżowi przez wiernych, nawet wielka liczba wiernych w kościele, który w tych dniach staje się małym, wszyscy bez zakłóceń i zbędnego tłoku mogli podejść do Krzyża.
Po liturgii Grób Pański, w obydwu kościołach, staje się miejscem modlitwy i adoracji. Wszystkie te elementy wiary i przywiązania do dzieła dokonanego przez Boga dla nas wzmacniają wspólnotowy wymiar nabożeństwa. Przy Grobie Pańskim wartę honorową sprawują strażacy z OSP Florynka i Wawrzka. Już nawet najmniejsi i najmłodsi druhowie sprawują tę zaszczytną funkcję.
Tekst: ks. Zdzisław K. Huber SCJ
Zdjęcia: Ministranci, Agata Gruca, Norbert Góra