Wielki Czwartek w Kościele Katolickim jest dniem szczególnym, otwierającym Triduum Paschalne, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tego dnia wspomina się Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia Wielkiego Czwartku koncentruje się na dwóch głównych wydarzeniach: porannej Mszy Krzyżma w katedrach, gdzie biskup wraz z kapłanami odnawia przyrzeczenia kapłańskie i święci oleje sakramentalne (Facebook Katedry tarnowskiej; Portal Diecezji Tarnów), oraz wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, która uobecnia gest obmycia nóg apostołom przez Jezusa, symbolizujący pokorę i służbę (Portal Diecezji Tarnów). Pomimo, że w parafii floryńskiej nie występuje ten symbol w wieczornej celebracji, wierni poprzez akty miłosierdzia względem potrzebujących wyrażają swoją wolę służenia potrzebującym. Grupa Caritas w tym roku przygotowała skromne prezenty dla chorych naszej parafii jak i paczki z różnymi produktami dla potrzebujących. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy, gdzie wierni adorują go w ciszy, rozważając samotność Jezusa przed aresztowaniem. Wierni, choć nie są zobowiązani do udziału w liturgii, są zachęcani do głębokiego przeżywania tych tajemnic wiary.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce, prowadzonej przez Księży Sercanów, obchody Wielkiego Czwartku mają charakter głęboko wspólnotowy i odzwierciedlają zarówno uniwersalne tradycje Kościoła, jak i lokalny koloryt. Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, celebrowana w kościele parafialnym i filialnym, gromadzi wiernych z Florynki i Wawrzki w tym z okolicznych miejscowości. W trakcie liturgii kapłani, na czele z proboszczem, ks. Bogusławem Pociaskiem SCJ, przypominają o znaczeniu Eucharystii i kapłaństwa. Zaraz na wstępie Mszy świętej Parafianie, w imieniu wspólnoty, składali kapłanom serdeczne podziękowania za ich codzienną posługę, wyrażając wdzięczność za trud głoszenia Słowa Bożego, sprawowania sakramentów i towarzyszenia w życiu duchowym. W modlitwach dziękują również Bogu za dar sakramentu kapłaństwa, który umożliwia im dostęp do łask Eucharystii i innych sakramentów. Po Mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy, a wierni trwają na adoracji, co jest wyrazem ich duchowego zaangażowania w misterium paschalne.

Na Wawrzce, gdzie znajduje się kościół filialny Matki Bożej Szkaplerznej, obchody Wielkiego Czwartku mają bardziej kameralny charakter, ale nie ustępują głębią przeżyć. Mieszkańcy Wawrzki, podobnie jak we Florynce, wyrażają kapłanom głęboką wdzięczność za ich oddanie i pracę duszpasterską, szczególnie w tej niewielkiej wspólnocie, gdzie obecność księdza jest nieocenionym wsparciem. W modlitwach i słowach skierowanych do Boga dziękują za sakrament kapłaństwa, który umacnia ich wiarę i jednoczy wspólnotę. Liturgię w tym roku prowadził ks. Jan Krzyściak SCJ, który w homilii akcentował znaczenie powołania kapłańskiego i Eucharystii w życiu tej wspólnoty. Drewniany kościół z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, tworzy wyjątkową atmosferę modlitwy.

Adoracja przy ciemnicy, w obu kościołach, trwała do godziny 22. Rozważania animowała młodzież naszej parafii. Właśnie te wypowiadane myśli i zrobiona inscenizacja pomagały w głębsze wniknięcie w tajemnicę opuszczenia i uwięzienia Jezusa.

W obu miejscach – we Florynce i na Wawrzce – Wielki Czwartek jest nie tylko dniem liturgicznych obchodów, ale także okazją do budowania wspólnoty parafialnej. Księża Sercanie, od ponad 75 lat posługujący w tej parafii, kładą nacisk na edukację religijną i integrację wiernych, co znajduje odzwierciedlenie w starannie przygotowanych nabożeństwach i homiliach. Choć parafia nie jest duża, jej zaangażowanie w Triduum Paschalne odzwierciedla głęboką wiarę i szacunek dla tradycji. Podziękowania składane kapłanom i Bogu za dar kapłaństwa są wyrazem żywej wiary parafian i ich wdzięczności za duchowe przewodnictwo.

Tekst: ks. Zdzisław K. Huber SCJ

Zdjęcia: ks. Zdzisław K. Huber SCJ, Norbert Góra