Wielka Sobota w Kościele Katolickim to dzień ciszy, oczekiwania i przygotowania do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to czas refleksji nad tajemnicą grobu, w którym spoczywa ciało Jezusa, oraz duchowego przygotowania do radości Wielkiej Nocy. W Kościele nie sprawuje się Mszy Świętej aż do wieczornej Wigilii Paschalnej, a wierni trwają w modlitwie przy Grobie Pańskim. W polskiej tradycji Wielka Sobota jest również dniem święcenia pokarmów, które trafią na wielkanocny stół, symbolizując obfitość Bożych darów i radość zmartwychwstania. Wieczorna Wigilia Paschalna, będąca kulminacją Triduum Paschalnego, to najuroczystsza liturgia roku, celebrująca przejście Jezusa ze śmierci do życia.

Ranne poświęcenie pokarmów

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce, prowadzonej przez Księży Sercanów, Wielka Sobota rozpoczyna się śpiewem Jutrzni później dominuje tradycyjne święcenia pokarmów. Od rana w kościele parafialnym we Florynce oraz w kościele filialnym na Wawrzce odbywają się obrzędy błogosławieństwa koszyczków wielkanocnych, przygotowanych przez wiernych. Koszyczki, zawierające chleb, jajka, wędliny, sól, chrzan i inne pokarmy, są symbolem życia, odkupienia i Bożej opatrzności. Proboszcz, ks. Bogusław Pociask SCJ, ks. Zdzisław K. Huber SCJ we Florynce oraz ks. Mariusz Wrzesiński SCJ i ks. Jan Krzyściak SCJ na Wawrzce, błogosławią pokarmy w kilku turach, aby umożliwić udział wszystkim parafianom. We Florynce i na Wawrzce, w drewnianym kościele Matki Bożej Szkaplerznej obrzędy te gromadzą licznych wiernych z okolicznych miejscowości, a atmosfera jest pełna rodzinnego ciepła i radości. Wierni, przynosząc koszyczki, często dzielą się refleksjami na temat znaczenia tych symboli, a kapłani przypominają o wdzięczności za Boże dary. Wszyscy są zachęceni do adoracji Krzyża i udziale w nocnych ceremoniach.

Wieczorna celebracja Wigilii Paschalnej

Wigilia Paschalna, odprawiana po zmroku w Wielką Sobotę, jest sercem obchodów wielkanocnych w parafii we Florynce. Liturgia, prowadzona we Florynce przez Proboszcza, składa się z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Rozpoczyna się od obrzędu poświęcenia ognia przed kościołem, gdzie kapłan zapala paschał – symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Wierni, trzymając świece, wchodzą do świątyni w procesji, a śpiew Exsultet ogłasza triumf zmartwychwstania. Liturgia Słowa, obejmująca kilka czytań z Pisma Świętego, ukazuje historię zbawienia od stworzenia świata po zmartwychwstanie. Wygłoszona homilia nawiązywała do Zmartwychwstania i otwartych drzwi Jubileuszu 2025. Akcentowała ona, że krzyż i zmartwychwstanie przynosi nadzieję. Liturgia Chrzcielna, podczas której odnawia się przyrzeczenia chrzcielne, jest szczególnie uroczysta poprzedzana przez śpiew Litanii do Wszystkich Świętych przez zebrany chór na tę okoliczność. Liturgia Eucharystyczna wieńczy celebrację, wprowadzając wiernych w radość Wielkiej Nocy.

We Florynce Wigilia Paschalna jest celebrowana z wielką pompą wspomaganą śpiewem chóru i grą orkiestry, a kościół, udekorowany kwiatami i paschalnymi symbolami, wypełnia się wiernymi. Straż przy Grobie Pańskim, pełniona przez strażaków z OSP, przechodzi w radosną procesję rezurekcyjną. Udział Orkiestry dodatkowo podniósł doniosłość tej Uroczystości. Parafianie, pełni wdzięczności, uczestniczą w tym radosnym głoszeniu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielka Sobota we Florynce i na Wawrzce to dzień, który łączy ciszę oczekiwania z wybuchem paschalnej radości. Księża Sercanie, wierni swojemu charyzmatowi, prowadzą wiernych przez te święte obrzędy. Zaangażowanie parafian, widoczne w przygotowaniu wszystkich detali jak udziale w liturgii i śpiewach, świadczy o żywej wierze i wspólnocie, która z nadzieją wkracza w czas Wielkiej Nocy.

Na zakończenie uroczystości Wielkiej Nocy jak również już w Niedzielę Wielkanocną ks. Proboszcz wszystkim podziękował: „W kontekście świąt pragnę serdecznie podziękować tym, którzy ofiarowali swój czas i wysiłek, abyśmy jak najlepiej przeżyli te najważniejsze dla nas chrześcijan dni. Bóg zapłać ks. Mariuszowi, ks. Zdzisławowi i ks. Janowi, Liturgicznej Służbie Ołtarza, szafarzom Eucharystii za przygotowanie celebracji Wielkiego Tygodnia oraz tym, którzy wykonywali różne posługi: za modlitwę i śpiew: za wykonanie Męki Pańskiej, młodzieży za przeprowadzenie Godziny św. Dziękuję siostrze Klarysie i Simonie, p. Elżbiecie oraz p. Agacie – kościelnej z Wawrzki i tym, którzy im pomagali w przygotowaniu świątecznego wystroju kościołów także młodzieży za pomoc w zrobieniu Ciemnicy i Bożego Grobu; Wam za złożone ofiary na kwiaty. Dziękuje Organistce p. Marii, wszystkim śpiewającym, chórowi, orkiestrze za uświetnienie naszej uroczystości. Dziękuję Straży Pożarnej z Florynki i Wawrzki oraz młodzieżówce strażackiej za wartę przy Grobie Pańskim. Dziękuję za przystrojenie krzyża misyjnego; tym którzy służyli pomocą w zorganizowaniu Procesji Rezurekcyjnej i Wam Drodzy Wierni za liczny udział we wspólnej modlitwie Triduum Paschalnego i świadectwo wiary. Serdeczne Bóg zapłać. Obszerna galeria zdjęć z uroczystości w naszej parafii jest już na stronie internetowej".

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

Tekst: ks. Zdzisław K. Huber SCJ

Zdjęcia: ks. Zdzisław K. Huber SCJ, ministrant, sołtys Grzegorz Karakuła