Drugorzędny odpust parafialny we Florynce przypada w święto Archaniołów św. Michała, Gabriela i Rafała, które jest obchodzone w Kościele katolickim 29 września. W tym roku (2024) przypada dokładnie w niedzielę. Michał Archanioł, który jest patronem świątyni naszej parafii (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym spośród Aniołów. Nazywany jest wodzem wojsk niebieskich i pogromcą złych duchów, który chroni dzieci Kościoła. Do świętowania tego dnia przygotowywaliśmy się poprzez modlitwę nowenny do naszego Patrona.
W przeżyciu naszego parafialnego święta pomagał nam michalita ks. Mieczysław Jop. Dziękujemy za tę podjętą posługę kaznodziei, by wskazać nam rolę w naszym życiu patrona naszej świątyni.
Kaznodzieja już na początku zadał pytanie czy jeszcze wierzymy w Aniołów i Archaniołów. Kolejnym pytaniem było: "ilu jeszcze modli się do swojego Anioła Stróża?". Widzimy wielkie racjonalizowanie naszej wiary. Ta sfera naszej duchowej wiary często chce się włożyć w baśnie, opowieści, książki. Więcej aniołów można znaleźć w galeriach, cepeliach i sklepach z pamiątkami. Doskonale, że jesteśmy w parafii gdzie czci się i wspomina Archanioła Michała. To tu dokonała się ta najważniejsza godzina życia, w której zostaliśmy położeniu przy Bogu w godzinie chrztu. Od tego momentu Aniołowie, a szczególnie Archanioł Michał odgrywają wielką rolę w naszym życiu. W tym można się zachwycić bogactwem i potęgą Boga. "Bo któż jak Bóg".
Wskazując na imię Archanioła Michała możemy wyliczyć wiele tytułów tego wielkiego Patrona m.in. Opiekun. Mamy tę świadomość, że Aniołowie się nami opiekują. Wielu ludzi jakby z zawodu się nami opiekuje np. nauczyciele, wychowawcy, lekarze czy stróże prawa. Jednak najlepszym opiekunem jest sam Bóg. Ludzkie ręce i ludzkie serce nie potrafią wszystkiego - nie tak jak ręce Boga. Boskie ręce sięgają tam gdzie nie sięga ludzki umysł. W tej świątyni możemy być tak blisko Boga. Nasi przodkowie wydeptywali drogę do tego miejsca w nadziei, że nigdy nie zarośnie. Na pewno jest wiele budynków, do których powinniśmy znać drogę. Czy to będzie dom rodzinny, czy szpital. Jednak najważniejszym jest dom Boga. To tu można spotkać Boga, Jezusa, Matkę Boską, świętych, Aniołów a tutaj również Archanioła Michała. To właśnie w tym domu znajdzie się akceptację, uzdrowienie ciała i ducha, pozbędzie się lęków. To tu można otrzymać prowiant na życie i na drogę do wieczności. Obyśmy zawsze mieli wyraźnie zaznaczony na mapie naszego życia ten Dom, gdzie jest nasz najlepszy opiekun Bóg.
Dziękujemy Archaniołowi Michałowi, że nami się opiekuje i ciągle nas prowadzi do tego Domu Boga. Za to, że daje nam lekcję o Domu Boga, gdzie zawsze możemy otrzymać całodobową i kompleksową opiekę.
Natomiast my jako wspólnota parafialna dziękujemy kaznodziei, że poprzez te słowa daje nam większe zrozumienie naszego wielkiego Patrona.
Do przygotowania obchodów takiej uroczystości potrzeba wielu ludzi, którzy zajmują się wielu jej aspektami. Dlatego też wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy przygotowali liturgię Mszy św. jak również pięknie przystroili naszą świątynię na dzisiejszą uroczystość. Bóg zapłać siostrze zakrystiance, ministrantom, lektorom, strażakom, pani organistce, orkiestrze, wszystkim zaangażowanym w procesję Eucharystyczną. Najprawdopodobniej zauważono, że po raz pierwszy w takiej procesji towarzyszyła nam figura św. Archanioła Michała ufundowana przez mieszkańców Binczarek, Zawodzia i Tonia, którzy tego roku (2024) przygotowywali dożynki we Florynce. Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy: księżom z naszego dekanatu, siostrom św. Józefa i poszczególnym wiernym. Dziękujemy także za dzisiejszą składkę przeznaczoną na potrzeby inwestycyjne w naszej parafii. Bóg zapłać.
tekst: ks. Zdzisław K. Huber SCJ
zdjęcia: ks. Zdzisław K. Huber SCJ i pan Grzegorz Karakuła