W sobotę 19 października 2024 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie zorganizowano Diecezjalne Forum Medialne. Z naszej parafii we Florynce wziął w nim udział ks. Zdzisław K. Huber SCJ interesujący się sprawami mediów już od dawna a obecnie uzupełniającym informacje na stronie parafialnej i mediach społecznościowych.

Było to w historii Diecezji pierwsze takie wydarzenie. Na pewno zmarły w zeszłym roku ks. Michał Drożdż byłby z tego wydarzenia bardzo zadowolony, gdyż bardzo propagował media diecezjalne. Wspominając tego wybitnego duchownego, teologa, filozofa, medioznawcę i profesora nauk społecznych, zasłużonego pedagoga można zauważyć jego wielki dorobek z obszaru filozofii nauki, filozofii mediów, teorii mediów i etyki mediów.

Jak wspomniał ks. Tomasz Śpiewak, który koordynował pracę Forum Medialnego, nadzieją pracy medialnej jest zbudowanie i wzmocnienie wspólnoty wierzących szczególnie w naszej diecezji tarnowskiej. To dzieło komunikacji i informacji daje świadomość, że jesteśmy wspólnotą parafialną, diecezjalną i całego kościoła powszechnego. Forum daje nam możliwość by się poznać, wymienić ideami czy doświadczeniem.

Jednak zacznijmy od początku. Po rejestracji i dostaniu karty identyfikacyjne oraz programy poszliśmy do kaplicy seminaryjnej, by ten dzień aktywności rozpocząć od modlitwy. Właśnie w tym momencie mogliśmy wysłuchać świadectwa jednego młodego człowieka, który miał okazję osobistego spotkania z bł. Carlosem Acutisem. On to opowiedział o pracy i doznaniu wiary tegoż błogosławionego na polu działalności medialnej.

Już w sali konferencyjnej ks. bp Andrzej Jeż zabierając pierwszy głos, przywitał wszystkich na pierwszym Diecezjalnym Forum Medialnym. Zauważył, że media katolickie są w wielkiej mierze antysystemowe, bardziej niezależne, przekazujący całe spektrum wartości przede wszystkich tych chrześcijańskich. Ks. biskup zauważa, że działalność medialna na poziomie parafialnym daje możliwość zaangażowania wspólnoty lokalnej (lokalność), otrzymywania właśnie takich informacji (informacja), które są niemniej ważne niż te ogólnokościelne i ewangelizacji tej wspólnoty. Widać, że papier często odchodzi z użytku (red. oby nie do końca) musimy umieć zaangażować w powyższą działalność środki elektroniczne. Jednak nie można przyjąć, że media są domeną młodych ludzi, bo znają lepiej obecną technikę. Ważna jest współpraca starych i młodych w tworzeniu tych mediów. Ks. biskup nawiązał do Synodu w Kościele. Ta synodalność daje możliwość obecności (obecność) wiary w życiu wspólnoty kościelnej. Drugą możliwością jest formowanie (formacja) nadawców i odbiorców do odpowiedniego przekazu, bez banalności i aby nie przyjmować informacji zbyt płytko. To wszystko prowadzi do dialogu (dialog) do którego media dają odpowiednią przestrzeń. Do tego potrzeba zaangażowania ludzi, by tworzyć media i ewangelizować przy ich pomocy. Na tę drogę i osiągnięcia tych celów pasterz Diecezji udzielił swojego błogosławieńswa.

Kolejni prelegenci przedstawili następujące tematy:
Pani prof. Katarzyna Drąg - Komunikawać to jest komunia czyli wspólnota i oto chodzi: wydarzenia i informacje czynimy wspólnym nie tylko, by przekazywać ale budawać wspólnotę osób. Gdyż jak powiedział ks. kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski: "Osoba jest takim dobrem, z którym nie godzi się używanie." W temacie "Media katolickie. Ludzie mediów katolickich" poruszyła takie problemy jak misyjność mediów, sens zaangażowania się w środki przekazu, wyzwania na polu ich używania, kompetencje komunikacyjne i wartość dobrego słowa.

Pani Ewa Lasota przedstawiła działalność Radia RDN Tarnów i Nowy Sącz.
Ks. Zbigniew Wielgosz przedstawił działalność "Gościa tarnowskiego" podkreślając, że to tytuł, zespół, styl pracy (kolegialność), okno, lokalność, splot informacji z formacją, owoc/efekt kultury spotkania (żywe spotkania i wywiady), prawdziwy obraz Kościoła.

Grupa młodzieży pod przewodnictwem p. Klaudia Tarczoń-Gajda przedstawiło działalność grupy medialnej "Synaj" (https://synaj.tv/o-nas/). Dla wielu z nich jest to również przygotowanie się podjęcia przyszłego zawodu dziennikarza. Uczestnicy tej grupy zapraszają innych młodych do wspólnego działania.

Ks. Andrzej Mulka mówił o wydawaniu różnych wersji "Promyczka" dla dzieci. Te gazety, czy też inne produkcje medialne daje możliwość przekazania wartościowych rzeczy dzieciom przeciwstawiając się różnym destruktywnym materiałom dla nich dostępnych. Prelegent zaprasza do skorzystania z tej oferty i do współpracy.

Ks. Bartosz Chęciek dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej "Biblos" przedstawił jego działania, zachęcając do skorzystania z przedstawianych ofert.

Adwokat dr Andrzej Kiebała mówił o prawach autorskich zakres których obejmuje autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe. Prelegent pokazał przedmiot prawa autorskiego, działalność twórczą, sztuczną inteligencję, dobra nie będące utworami, wyłączenie spod ochrony, legalne korzystanie z cudzego utworu, plagiat, dozwolony użytek publiczny, umowy dotyczące autorskich praw majątkowych. Tematy aktualne i bardzo ważne w czasach ogólnego dostępu do różnych dzieł tworzonych przez ludzi.

Ks. Tomasz Śpiewak pokazał nowy graficzny projekt strony Diecezji tarnowskiej, który jest wdrażany i już funkcjonuje prosząc równocześnie o zgłaszanie błędów, jak również wiadomości i wydarzenia, które mogą być umieszczane na tych stronach.

Po obiedzie była możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach. Z przygotowania i redagowania tekstów, tworzenia grafik i warsztaty fotograficzne.

Słuchając tych przemówień rodzi się nadzieja na przyszłość. Z własnej strony (parafii pw. Najśw. Serca Jezusa ew Florynce) zachęcam do wzięcia udziału w tworzeniu strony parafialnej a może i gazetki parafialnej. Dla wielu może to być przyczynkiem do wyboru przyszłego zawodu.

ks. Zdzisław K. Huber SCJ

zdjęcia: ks. Zdzisław K. Huber SCJ

Zobacz również strony Diecezji , czy też rolkę na stronie "Synaju" .