Właśnie rozpoczęliśmy nowe Boże Narodzenie. Pewnie jak co roku składamy życzenia, zbieramy się na wspólnej kolacji wigilijnej, dzieci dostawały nagrody za dzielne uczestniczenie w roratach (można jeszcze raz zaglądnąć do niedawnego artykułu), byliśmy na Pasterce, śpiewaliśmy kolędy. Nawet wiele osób wysłuchało koncertu kolędowego w niedzielę 29 grudnia 2024 w naszym kościele danym przez Orkiestrę OSP Florynka, która jest piękną wizytówką tej ziemi.
Jednak to nie wszystko co wydarzyło się w to Boże Narodzenie. W tym okresie rozpoczął się Rok Jubileuszowy 2025 w Kościele Katolickim i będzie obchodzony pod hasłem "Pielgrzymi Nadziei" (1). Ten szczególny rok rozpoczął się 24 grudnia 2024 roku w Rzymie, podczas otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra (2). W trakcie Roku Jubileuszowego, wierni będą zaproszeni do odbycia pielgrzymki do Grobu Świętego Piotra, a także do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach duszpasterskich i modlitwach (3). To będzie czas refleksji, modlitwy i wzajemnego wsparcia w duchu nadziei i miłości Bożej.
Rok Jubileuszowy, zwany też Rokiem Świętym, to tradycja sięgająca czasów biblijnych, polegająca na specjalnym roku poświęconym odnowie duchowej i pojednaniu. W Kościele Katolickim takie lata obchodzone są co 25 lat (lub przy specjalnych okazjach), mając na celu ożywienie wiary oraz uczynienie szczególnym tego czasu łaski.
W 2025 roku, oprócz głównych uroczystości w Rzymie, wierni na całym świecie będą zachęcani do odbycia pielgrzymek do ważnych miejsc religijnych i katedr. Rok Jubileuszowy będzie także okazją do zdobycia odpustów jubileuszowych, które są duchowymi dobrodziejstwami przyznawanymi przez Kościół za określone akty pobożności, jak modlitwa, sakrament pokuty, komunia święta oraz różne uczynki miłosierdzia.
Organizowane będą liczne wydarzenia duchowe, rekolekcje, kongresy oraz spotkania, które mają na celu pogłębianie wiary i wspólnoty wśród wiernych. To również czas intensywniejszego zaangażowania w działania charytatywne i solidarność z potrzebującymi.
LOGO
Ten ważny czas jest wrysowany w Logo, które będzie pewnie pojawiało się na wielu dokumentach kościelnych tego roku. Logo Jubileuszu 2025 jest bogate w symbolikę i nawiązuje do głównych wartości tego świętego roku. Centralnym elementem logo jest stylizowany wizerunek pielgrzyma a właściwie czterech pielgrzymów, symbolizujący podróż duchową, którą wszyscy wierni są zaproszeni odbyć. Pielgrzym obejmujący krzyż podkreśla znaczenie nadziei i wiary jako drogowskazów w naszym życiu.
Krzyż, będący na horyzoncie, to przypomnienie o miłości Boga i zbawieniu, które oferuje każdemu z nas. W tle znajdują się łagodne linie sugerujące krajobraz, symbolizujące światło i nadzieję na nową drogę duchową.
Kolory: czerwony, żółty, zielony i niebieski symbolizują różnorodność i jedność ludzkości, nawiązując do kontynentów i różnorodnych kultur. Pielgrzymi: reprezentują wiernych, którzy są zaproszeni do odbycia duchowej podróży podczas Roku Jubileuszowego. Pierwsza postać trzyma krzyż z kotwicą. Krzyż: symbolizuje wiarę, nadzieję i miłość, które są centralnymi wartościami Roku Jubileuszowego. Kotwica: jest symbolem nadziei i bezpieczeństwa, oznaczając zakotwiczenie w wierze oraz pewność, jaką daje Bóg. Fale pod stopami pielgrzymów symbolizują podróż i ciągły ruch, jak również wyzwania, które wierni muszą pokonać na swojej drodze duchowej. Napis "Pielgrzymi nadziei": podkreśla główne przesłanie Jubileuszu 2025, którym jest nadzieja i duchowa podróż, w którą wierni wyruszają z wiarą i ufnością w Bożą opiekę. Jest on w kolorze zielonym, też symbolem nadziei. Zamyka on i jakby podkreśla ducha i drogę tego okresu (4).
MASKOTKA
Rok Jubileuszowy 2025 dostał również swoją maskotkę i jest nią "Luce", co oznacza "Światło". Zaprojektowana przez Simone Legno, twórcę marki tokidoki. Luce jest postacią w stylu anime, która ma symbolizować nadzieję i gościnność.
Luce jest przedstawiona jako pielgrzymująca dziewczynka ubrana w żółty k-way, płaszcz przeciwdeszcowy, co symbolizuje przygotowanie na wszelkie warunki pogodowe i gotowość do podjęcia podróży duchowej. Na jej szyi znajduje się różaniec i krzyż misyjny, co podkreśla jej zaangażowanie w modlitwę i wartości duchowe Roku Jubileuszowego. Jej buty są brudne, co wskazuje na długą i wyboistą podróż, którą przeszła. W ręku trzyma kij pielgrzyma.
Najbardziej charakterystycznym elementem Luce są jej duże, świecące niebieskie oczy, które odzwierciedlają jasność i nadzieję. Odbijają się w nich muszelki będące symbolem pielgrzymowania. Jej wygląd jest radosny i pełen energii, co ma inspirować wiernych, szczególnie młodego pokolenia, do aktywnego uczestnictwa w obchodach jubileuszu i refleksji nad duchowymi wartościami.
Warto zauważyć pewne kontrowersje wokół tego projektu szczególnie związany z jego twórcami. Czy jednak zachwyci to młodych adeptów wiary?
ks. Zdzisław K. Huber SCJ
Zdjęcia ks. Zdzisław K. Huber SCJ
Grafika poglądowa, używanie logo Jubileszu 2025 wg. SDMPolska
1. Prezentacja: Opoka
2. Kalendarz: Episkopat; Życie zakonne
3. Rok Jubileuszowy: Stacja7
4. LOGO: SDMPolska
----
Biskup Andrzej Jeż ustanowił kościoły jubileuszowe w Diecezji tarnowskiej, do których będą mogli pielgrzymować wierni:
Bazyliki mniejsze:
- św. Mikołaja w Bochni,
- św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie,
- Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej,
- św. Mateusza w Mielcu,
- św. Małgorzaty w Nowym Sączu,
- św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie,
- Narodzenia NMP w katedrze w Tarnowie,
- Nawiedzenia NMP w Tuchowie,
Inne kościoły:
- NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej,
- św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy,
- NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku,
- Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju,
- św. Wojciecha w Szczawnicy.
Wierni będą mogli otrzymać również odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dzięki: Nawiedzeniu jednego z wyżej wymienionych kościołów połączonego z adoracją eucharystyczną lub pobożnym rozmyślaniem i odmówieniem modlitwy Ojcze Nasz, Wyznania wiary oraz Modlitwy do Najświętszej Maryi Panny.
,,Wierni, którzy z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych, mogą uzyskać odpust na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu swego przebywania modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując wraz z nimi swoje cierpienia lub trudności życiowe’’ – przekazał Biskup Tarnowski.
Więcej zobacz na Portalu Diecezji