W niedzielę 7 kwietnia 2024 r. o godz. 11:00 ksiądz biskup Stanisław Salaterski celebrował wraz z przybyłymi gośćmi Mszę św. jubileuszową 75. lecia przybycia Księży Sercanów do Florynki.


Drodzy Parafianie. Mili Goście

Jesteśmy w świątyni, której patronem jest: Najświętsze Serce Pana Jezusa i św. Michał Archanioł. Przeżywamy dziś uroczystość jubileuszową związaną z obecnością księży Sercanów w tej parafii, parafii pw. NSPJ we Florynce. W miniony piątek a więc 5 kwietnia przypadała rocznica przybycia pierwszych Sercanów do Florynki - to 75 rocznica. Przeżywając tak szczególny czas sięgnijmy do zapisów z tamtych dni, m.in. do kroniki parafialnej. Niech te informację będą wprowadzeniem w klimat przeżywanego jubileuszu.

Przed laty, na terenach Beskidu Niskiego i Sądeckiego mieszkali Lemkowie, którzy byli dobrodusznym i głęboko religijnym narodem; życzliwie ustosunkowani do innych i bardzo gościnni. Byli oni wyznania grekokatolickiego i prawosławnego. Grekokatolicy do 1947 r. gromadzili się na modlitwie w kościele w którym teraz jesteśmy; świątynia ta pw. św. Michała Archanioła jako cerkiew grekokatolicka została wybudowana w 1875 r. Wśród miejscowej ludności zaledwie kilka rodzin było wyznania rzymskokatolickiego. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej z tego terenu (m.in. w ramach operacji wojskowej Wisła) parafie grekokatolickie i prawosławne zaczęły pustoszeć i upadać. Natomiast z czasem zaczęło przybywać tutaj coraz więcej rodzin wyznania rzymskokatolickiego. Dlatego też dnia 28 sierpnia 1946 r ks. biskup Jan Stepa powierzył wikariuszowi z Grybowa ks. Michałowi Żurkowi opiekę duszpasterską nad rodzinami mieszkającymi we Florynce, Wawrzce i Binczarowej. W tym czasie podjęto starania, aby cerkiew grekokatolicką we Florynce przystosować do liturgii rzymskokatolickiej.

Dnia 15 marca 1949 r., po niespełna trzech latach, decyzją Kurii Tarnowskiej ks. Michał Żurek opuścił Florynkę. Natomiast 5 kwietnia tego samego roku (tzn. 1949) przybyli tutaj Księża Sercanie, którym ks. biskup powierzył opiekę duszpasterską nad Florynką, Wawrzką i Binczarową. Prowincjał Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, ks. Michał Wietecha SCJ wyznaczył dwóch swoich zakonników do bezpośredniej administracji parafii i posług kapłańskich. Pierwszym proboszczem Florynki został ks. Stanisław Sidełko SCJ a jego wikariuszem ks. Włodzimierz Kmiecik SCJ (na marginesie można dodać, że ks. Sidełko był cenionym kaznodzieją, pełnił także urząd prowincjała Zgromadzenia Księży Sercanów).

W kronice parafialnej jest także mowa o dużym obrazie Najświętszego Serca Jezusowego namalowanym na specjalne zamówienie ks. proboszcza Stanisława Sidełki SCJ. Obraz ten został wniesiony w uroczystej procesji i ustawiony w centralnym miejscu świątyni. Ta cenna relikwia towarzyszy sercanom od samego początku a Serce Boże rozdziela swe laski. Autorem obrazu jest znany malarz Adolf Hyla. W lewym dolnym rogu jest widoczny autograf malarza i rok powstania dzieła: 1949. Wspomniany malarz jest również autorem znanego na całym świecie obrazu Jezusa Miłosiernego w Krakowie Łagiewnikach. Warto o tym wspomnieć, ponieważ dziś w liturgii przeżywany Niedzielę Miłosierdzia i nasze myśli biegną do łagiewnickiej świątyni. Obraz znajdujący się w naszym kościele został w ostatnim czasie, wraz z ramą poddany renowacji w pracowni konserwatorskiej. Następnie na prośbę parafian wykonaliśmy różnej wielkości kopie obrazu a zainteresowane rodziny mogą je sobie zamawiać. Jeden z takich obrazów jest umieszczony po lewej stronie (przy bocznym ołtarzu).

W tak szczególnym dniu, jubileuszu przybycia księży Sercanów do Florynki pragniemy wyrazić wdzięczność Bogu za Jego hojne dary i okazane miłosierdzie. Dziękujemy NSPJ za wszystkie łaski jakie spłynęły na tę parafię przez tyluletnią posługę księży Sercanów. Dziękujemy też za wszystkich kapłanów i siostry zakonne pochodzące z tej parafii jak również siostry Józefitki żyjące pośród nas. Prosimy także o dar nowych powołań spośród naszej młodzieży. Otaczamy modlitwą wszystkich kapłanów, którzy pracowali w tej parafii w ciągu 75 lat. Większość z nich już odeszła do wieczności ale ufamy, że cieszą się bliskością Serca Zbawiciela.

Na dzisiejszą uroczystość zostali zaproszeni wszyscy żyjący kapłani, którzy posługiwali w tej parafii. Jednak stan zdrowia czy też pełnione obowiązki nie wszystkim pozwoliły na przybycie. Cieszymy się z obecności wszystkich, którzy zgromadzili się na tej niecodziennej uroczystości. Szczególnie witam pośród nas ks. bpa. Stanisława Salaterskiego, który będzie przewodniczył dziękczynnej Eucharystii, a który już dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 9.00 udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży kl. VIII z naszej parafii i z Binczarowej). Witam wszystkich przybyłych kapłanów: z naszego dekanatu na czele z ks. prałatem dziekanem Ryszardem Sorotą; witam księży Sercanów na czele z ks. Witoldem Janusiem — wikariuszem prowincjalnym. Witam p. poseł Barbarę Bartuś; jest z nami p. Jacek Migacz — wójt gminy Grybów, p. Jacek Ziębiec — przewodniczący rady gminy; panowie sołtysi miejscowości, w których posługujemy duszpastersko, jest dyrekcja szkoły podstawowej z Florynki i z Wawrzki i inne osoby pełniące ważne funkcje w lokalnej społeczności. Niemniej serdecznie witam wszystkich parafian i gości przybyłych do naszej świątyni w tak szczególnym dniu. Cieszymy się z obecności każdego z Was.

Niech ta uroczysta Msza św. będzie hołdem złożonym Bogu i prośbą o obfite dary Bożego Serca dla naszych rodzin, dla parafii i Ojczyzny. Również z racji wyborów ta niedziela jest ważnym dniem dla nas Polaków.

ks. Proboszcz, Bogusław Pociask SCJ


Dodatkowy artykuł wraz ze zdjęciami ze Mszy świętej można znaleźć na stronie Gościa Niedzielnego i w wersji papierowej w dodatku tarnowskim.

Gość Niedzielny